Podstawę przyjęcia do WTZ stanowi Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności, wystawiane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w którym wskazane jest uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez siedem godzin dziennie. Program pracy zależy od możliwości indywidualnych uczestników WTZ i jest dostosowywany do każdego z podopiecznych osobno.
Uczestnicy mogą korzystać z dowozu pojazdem WTZ z miejsca wyznaczonego przez kierownika WTZ do siedziby WTZ, o ile, ze względu na stopień niepełnosprawności i poziom samodzielności, nie jest w stanie dojechać środkami komunikacji miejskiej.
Każda z osób uczęszczających na zajęcia otrzymuje miesięcznie stałe środki finansowe w ramach treningu ekonomicznego, w wysokości określonej przez WTZ i w ramach zasad ustalonych w Regulaminie WTZ.
Terapia odbywa się w różnych pracowniach, w zależności od Warsztatu (WTZ Chełmek – 8 pracowni, WTZ Jawiszowice – 4 pracownie, WTZ Oświęcim – 4 pracownie, WTZ Przeciszów – 4 pracownie). W każdej pracowni w zajęciach uczestniczy pięciu podopiecznych.