KRS: 0000028246

Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

WTZ Przeciszów-Las – O nas

RYS HISTORYCZNY

Warsztat Terapii Zajęciowej w Przeciszowie został otwarty w grudniu 2004 roku. Jest drugim po Chełmku WTZ w Powiecie Oświęcimskim. Osobą, która w głównej mierze przyczyniła się do jego powstania jest pierwszy kierownik WTZ Chełmek, pan Grzegorz Dul, który w porozumieniu z ówczesnym starostą Oświęcimia panem Józefem Kałą oraz wójtem Gminy Przeciszów panem Józefem Klimczykiem zdecydowali o założeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeciszowie-Lesie.

Na siedzibę obrano budynek po byłym przedszkolu w Przeciszowie – Lesie. Trudno o bardziej malownicze otoczenie. Vis-a-vis wejścia do WTZ jest wejście do Rezerwatu Przyrody Przeciszów Las, a po przeciwnej stronie, z tyłu zejście do samej Wisły, która w tym rejonie niemal naturalnie meandruje. Jest urokliwie i zacisznie. Ruch samochodowy jest niewielki, gdyż sołectwo Las znajduje się na uboczu Przeciszowa. Obserwować tu można różnorodne gatunki dzikich zwierząt, które chętnie zamieszkują te strony.

W pierwszym roku istnienia do WTZ uczęszczało 20 osób niepełnosprawnych z Oświęcimia i ościennych gmin.

TERAŹNIESZOŚĆ

Aktualnie uczestnicy (dorosłe osoby niepełnosprawne z Orzeczeniem ze wskazaniem do WTZ) dowożeni są na zajęcia z Przeciszowa, Piotrowic, Polanki Wielkiej, Zatora i Osieka. Od 2017 roku Warsztat ma na swoje potrzeby 17-osobowego busa. Jazda nim jest bezpieczna i komfortowa, a atmosfera w busie z reguły gwarna i wesoła. Na zajęciach w czterech pracowniach pod okiem czterech wyspecjalizowanych terapeutów co rusz ktoś wybucha śmiechem.

Uczestnicy WTZ to zgrana paczka przyjaciół, którzy znają się jak łyse konie i wzajemnie się motywują do różnych działań i poszerzania swoich pasji i zainteresowań. Jednym z owoców wzajemnych inspiracji jest „Forest Boys” – zespół muzyczny, grający popularną muzykę disco-polo. Słowa do poszczególnych kawałków pisze wokalista – Dawid, a muzykę stanowią konkretne kawałki disco-polo. Zespół jest znany szeroko w środowisku WTZ, a koncerty niezmiennie rozgrzewają nawet najbardziej chłodną publikę.

WTZ Chełmek

ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
Tel. 33 846-14-46

WTZ Przeciszów-Las

ul. Leśna 12
32-641 Przeciszów
Tel. 33 843-75-19

WTZ Jawiszowice

ul. Plebańska 7
32–626 Jawiszowice
Tel. 32 211-06-56

WTZ Oświęcim

ul. Zwycięstwa 135
32–600 Oświęcim
Tel. 33 842-33-33