KRS: 0000028246

Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Doroczne spotkanie pielgrzymkowe środowiska Fundacji im. Brata Alberta gościła w tym roku Matka Boża Pokorna w Rudach Raciborskich.

Przepiękne Sanktuarium mieści się w pocysterskich zabudowaniach klasztorno-pałacowych z XIII wieku.  Przy okazji też jest bijącym sercem  parku angielskiego, w którym każdy kąt zaskakuje, przywodzi na myśl wspomnienia, otwiera na Prawdę. W tym najstarszym śląskim sanktuarium rośnie też najstarsze drzewo, dąb ‘Cysters’, liczący pół tysiąca lat, pień w obwodzie obejmuje ośmioro ludzi… imponujące.

Spotkanie zgromadziło niemal tysiąc sympatyków, uczestników i przyjaciół Fundacji im. Brata Alberta ze wszystkich trzydziestu trzech placówek z całej Polski. Całość rozpoczął krótki koncert zaprzyjaźnionego zespołu Śpiewające Jeziora z Przeciszowa. Po nim nastąpił centralny punkt uroczystości – Msza Święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Gliwickiej Andrzej Iwanecki, koncelebrowali Ksiądz Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP / Sanktuarium Matki Bożej Pokornej Sebastian Śliwiński, Ksiądz Dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach Jan Rosiek, Ksiądz Prezes Fundacji im Brata Alberta w Radwanowicach Tadeusza Isakowicz-Zaleski, Ksiądz Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie Adam Machowski.

Niezwykle poruszającym momentem Eucharystii było kazanie, w którym Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że właściwie nie da się wyznaczać granicy między miłością a cierpieniem, że jedno i drugie jest tożsame, czasem wynikające z siebie, czasem przenikające siebie.  Podawał przykład rodziców, którzy niejednokrotnie współcierpią w miłości ze swoimi dziećmi, mówił o mamie, która na plecach nosi swojego dorosłego syna, żeby mógł wejść po schodach, mówił też o tych, którzy na zewnątrz są radośni, ale ich serce jest roztrzaskane. W pewnym momencie ksiądz biskup zobrazował swoje kazanie mówiąc, że Krzyż Pana Jezusa ma dwie strony… na jednej wisi ON, druga jest dla każdego z nas.

Po Mszy Świętej był czas na zwiedzanie pocysterskiego kompleksu, obiad i o 15.00 nabożeństwo majowe.

O 15.30 spadł deszcz. Pogoda, która miała być deszczowa cały dzień, wytrzymała do końca. W końcu to pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta.

A jak o pielgrzymce mówią uczestnicy:

„Sama podróż była fajna i zwiedzanie, jak przygoda” – Ania

„Piękne były stacje Drogi Krzyżowej i Pan Jezus Miłosierny” – Ewa

„Śpiewające Jeziora, bez nich pielgrzymka to nie pielgrzymka” – Krzysia

„Obraz Matki Bożej… piękne miejsce” – Grażynka

„Muzeum i dąb ‘Cysters’ były super” – Asia

WTZ Chełmek

ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
Tel. 33 846-14-46

WTZ Przeciszów-Las

ul. Leśna 12
32-641 Przeciszów
Tel. 33 843-75-19

WTZ Jawiszowice

ul. Plebańska 7
32–626 Jawiszowice
Tel. 32 211-06-56

WTZ Oświęcim

ul. Zwycięstwa 135
32–600 Oświęcim
Tel. 33 842-33-33