Blisko 1100 osób niepełnosprawnych, ich rodziców, opiekunów oraz osób zaprzyjaźnionych z Fundacją im. Brata Alberta uczestniczyło w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych. W tym roku uroczystości odbyły się w Gliwicach, zaś pielgrzymi modlili się wspólnie przed wizerunkami Matki Bożej Kochawińskiej i Matki Bożej Łysieckiej.
Pielgrzymka to najważniejszy moment w życiu całej Fundacji. To czas, kiedy cała Wspólnota dziękuje za lata działalności oraz prosi o łaski na przyszłość. Organizatorami tegorocznej pielgrzymki był: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, klub Gazety Polskiej w Gliwicach oraz placówki fundacyjne: Warsztat Terapii Zajęciowej i Świetlica Terapeutyczna w Chełmku.
Uroczystości pielgrzymkowe rozpoczęła Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej.
– Przede wszystkim swoje słowa kieruję do Was, którzy nosicie swój krzyż doświadczenia i cierpienia. Pragnę zapewnić, że Wasze troski nie są nam obojętne. Jesteście cenną cząstką Kościoła. Uczycie nas, jak znosić swój krzyż i odnajdywać się w rzeczywistości dzisiejszego świata. Pamiętamy o Was w modlitwie- napisał w liście do wiernych, biskup gliwicki Jan Wieczorek.
Ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski przypominając w kazaniu dzieje Fundacji, podkreślił, iż przesłanie Brata Alberta, by być dobrym jak chleb, jest przykazaniem dla każdego człowieka. Ks. Prezes porównał wspólnotę fundacyjną do chleba tworzonego z tysięcy ziaren, z których każde, nawet najmniejsze, jest częścią wspólnego dzieła.
Po uroczystej Mszy Świętej pielgrzymi, eskortowani przez policję, przejechali na lotnisko gliwickiego Aeroklubu. Wybór tego miejsca był nieprzypadkowy. To bowiem tam 12 lat temu, błogosławiony Jan Paweł II, papież-Polak, spotkał się z wiernymi. Dalsza część Pielgrzymki obfitowała w rozliczne atrakcje. Przybyłych przywitała orkiestra dęta KWK Knurów. Następnie zgromadzeni obejrzeli występy śląskiego chóru „Melodia” z Gliwic, tańce przedszkolaków z Wilczego Gardła oraz popisy choreograficzne szkoły tańca. Wiele emocji wśród widzów wzbudziły pojazdy wojskowe, czołg, rosomak oraz pokazy sprawnościowe „czerwonych beretów” z gliwickiej jednostki wojskowej. Uczestnicy korzystając z okazji robili sobie zdjęcia z komandosami. Finałem prezentacji były pokazy lotnicze oraz pokaz skoków spadochronowych
Ukoronowaniem całej Pielgrzymki było Nabożeństwo Majowe przed obrazem Matki Bożej Łysieckiej prowadzone przez ks. Prezesa.
Anna Kasprzyk