KRS: 0000028246

Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

(WTZ CHEŁMEK, WTZ JAWISZOWICE, WTZ OŚWIĘCIM, WTZ PRZECISZÓW)

Dnia 25 maja 2010 roku odbyła się XVIII Pielgrzymka Fundacji im. Świętego Brata Alberta, tym razem do Niepokalanowa. Z Warsztatów Terapii Zajęciowej powiatu oświęcimskiego wyjechały dwa autobusy, czyli około 100 osób (podopieczni, ich rodzice, opiekunowie i instruktorzy WTZ). Z powodu dość dużych odległości wyjazd zaplanowany był we wczesnych godzinach porannych (godzina 4.00), a powrót był późnym wieczorem (godzina 24.00).

Niepokalanów oddalony jest od powiatu oświęcimskiego o ponad 300 km, a łączy je postać  Świętego Maksymiliana Maria Kolbe. Założyciel zgromadzenia w Niepokalanowie zginął w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Trafił do celi głodowej, zastępując tym samym ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka.

Te i wiele innych fascynujących informacji z życia świętego uzyskali podopieczni fundacji podczas XVIII Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta, do Niepokalanowa. Bracia największego klasztoru na świecie (blisko 150 księży) mają niezmiernie ciekawe i zajmujące życie, o którym opowiadali uczestnikom Pielgrzymki. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że to jedyny zakon na świecie, w którym jest Ochotnicza Straż Pożarna. W ciągu roku wyjeżdżają do niemal 130 interwencji. W dniu pielgrzymki wielu z braci było nieobecnych, gdyż brali udział w akcji powodziowej w okolicach Płocka.

Uczestnicy WTZ zwiedzali między innymi muzeum pożarnictwa w klasztorze. Opowiadane tam historie zapierały dech w piersi niejednego słuchacza. Wielu chciało dotknąć i sprawdzić przechowywane tam sprzęty, ubrania, hełmy. Udostępnione były do zwiedzania również Kaplica z początków Zgromadzenia, a zatem z lat 20-tych XX wieku, a także muzeum poświęcone pamięci założyciela – św. ojca Maksymiliana Maria Kolbe.

Najważniejszym punktem programu była Msza Święta, o godzinie 11.00, koncelebrowana przez ks. Prezesa Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego.  Msza była emitowana w Radio Niepokalanów dla słuchaczy z Wielkopolski i województwa łódzkiego. Ksiądz Prezes podczas kazania wspominał o historii pielgrzymek Fundacji. Mówił o czterech osobach, dzięki którym ta wizyta u stóp Matki Bożej Niepokalanie Poczętej była możliwa. Chodzi oczywiście o zaproszenie od Matki Bożej, patronki tego miejsca, od św. Franciszka z Asyżu, od Św. Brata Alberta opiekuna Fundacji i od Św. Maksymiliana Maria Kolbe, założyciela Niepokalanowa.

Na Mszy Świętej byli obecni reprezentanci wszystkich jednostek Fundacji im. Brata Alberta, w sumie niemal 1000 osób.
Całość pielgrzymki w Niepokalanowie zakończyła, tradycyjnie, majówka o godzinie 15.00.

W drodze powrotnej uczestnicy WTZ Chełmek, Jawiszowice, Oświęcim i Przeciszów odwiedzili Żelazową Wolę – miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił odnowiony w tym roku dworek i przepiękny dworski park. Warto było tu być.

WTZ Chełmek

ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
Tel. 33 846-14-46

WTZ Przeciszów-Las

ul. Leśna 12
32-641 Przeciszów
Tel. 33 843-75-19

WTZ Jawiszowice

ul. Plebańska 7
32–626 Jawiszowice
Tel. 32 211-06-56

WTZ Oświęcim

ul. Zwycięstwa 135
32–600 Oświęcim
Tel. 33 842-33-33