(WTZ CHEŁMEK, WTZ JAWISZOWICE, WTZ OŚWIĘCIM, WTZ PRZECISZÓW)
Dnia 25 maja 2010 roku odbyła się XVIII Pielgrzymka Fundacji im. Świętego Brata Alberta, tym razem do Niepokalanowa. Z Warsztatów Terapii Zajęciowej powiatu oświęcimskiego wyjechały dwa autobusy, czyli około 100 osób (podopieczni, ich rodzice, opiekunowie i instruktorzy WTZ). Z powodu dość dużych odległości wyjazd zaplanowany był we wczesnych godzinach porannych (godzina 4.00), a powrót był późnym wieczorem (godzina 24.00).
Niepokalanów oddalony jest od powiatu oświęcimskiego o ponad 300 km, a łączy je postać Świętego Maksymiliana Maria Kolbe. Założyciel zgromadzenia w Niepokalanowie zginął w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Trafił do celi głodowej, zastępując tym samym ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka.
Te i wiele innych fascynujących informacji z życia świętego uzyskali podopieczni fundacji podczas XVIII Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta, do Niepokalanowa. Bracia największego klasztoru na świecie (blisko 150 księży) mają niezmiernie ciekawe i zajmujące życie, o którym opowiadali uczestnikom Pielgrzymki. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że to jedyny zakon na świecie, w którym jest Ochotnicza Straż Pożarna. W ciągu roku wyjeżdżają do niemal 130 interwencji. W dniu pielgrzymki wielu z braci było nieobecnych, gdyż brali udział w akcji powodziowej w okolicach Płocka.
Uczestnicy WTZ zwiedzali między innymi muzeum pożarnictwa w klasztorze. Opowiadane tam historie zapierały dech w piersi niejednego słuchacza. Wielu chciało dotknąć i sprawdzić przechowywane tam sprzęty, ubrania, hełmy. Udostępnione były do zwiedzania również Kaplica z początków Zgromadzenia, a zatem z lat 20-tych XX wieku, a także muzeum poświęcone pamięci założyciela – św. ojca Maksymiliana Maria Kolbe.
Najważniejszym punktem programu była Msza Święta, o godzinie 11.00, koncelebrowana przez ks. Prezesa Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. Msza była emitowana w Radio Niepokalanów dla słuchaczy z Wielkopolski i województwa łódzkiego. Ksiądz Prezes podczas kazania wspominał o historii pielgrzymek Fundacji. Mówił o czterech osobach, dzięki którym ta wizyta u stóp Matki Bożej Niepokalanie Poczętej była możliwa. Chodzi oczywiście o zaproszenie od Matki Bożej, patronki tego miejsca, od św. Franciszka z Asyżu, od Św. Brata Alberta opiekuna Fundacji i od Św. Maksymiliana Maria Kolbe, założyciela Niepokalanowa.
Na Mszy Świętej byli obecni reprezentanci wszystkich jednostek Fundacji im. Brata Alberta, w sumie niemal 1000 osób.
Całość pielgrzymki w Niepokalanowie zakończyła, tradycyjnie, majówka o godzinie 15.00.
W drodze powrotnej uczestnicy WTZ Chełmek, Jawiszowice, Oświęcim i Przeciszów odwiedzili Żelazową Wolę – miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił odnowiony w tym roku dworek i przepiękny dworski park. Warto było tu być.