KRS: 0000028246

Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

Oświęcim ma bardzo bogatą historię, którą niekoniecznie znają osoby uczęszczające do WTZ na tym terenie. Dlatego podjęto decyzję, żeby uczestnicy WTZ Jawiszowice pojechali do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wycieczka odbyła się 27 czerwca rankiem. W powietrzu unosił się zapach lata. Podopieczni byli podekscytowani wyjazdem, terapeuci pełni obaw, jak uczestnicy odbiorą tę trudną historię. Nieco kojący był fakt, że uczestniczyć będą w programie przygotowanym specjalnie dla osób niepełnosprawnych.

Przy wejściu czekała na wszystkich miła pani przewodnik, która bardzo barwnie i delikatnie przybliżała uczestnikom realia życia w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Prowadzony przez nią wykład był ciekawy i zajmujący. Wszyscy słuchali z zapartym tchem, czego dowodem było to, że po zakończeniu zwiedzania wiele pamiętali.

Program zwiedzania był tak ułożony, że pierwsze słowa padły przy bramie ‘Arbeit Macht Frei’. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Bloku 5, gdzie skumulowane są pamiątki po tamtejszych więźniach. Następnie zaprowadzono grupę na specjalnie dla niej zorganizowaną wystawę. Można było z bliska zobaczyć i dotknąć sienniki, prycze, miski i ubrania więźniów. Przy ścianie śmierci uczczono minutą ciszy pamięć po zamordowanych. Z Auschwitz bus zawiózł grupę do Birkenau, gdzie zwiedzano rampę i dwa baraki dla więźniów.

Ta lekcja historii bardzo poruszyła uczestników WTZ. Trudna przeszłość zapadła w pamięć, o czym świadczą późniejsze rozmowy podopiecznych.

Należy tu bardzo podziękować pani przewodnik za przedstawienie wydarzeń okrutnych i przerażających w sposób ciekawy i przystępny, a jednocześnie delikatnie, z uwzględnieniem wrażliwości odbiorców.

WTZ Chełmek

ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
Tel. 33 846-14-46

WTZ Przeciszów-Las

ul. Leśna 12
32-641 Przeciszów
Tel. 33 843-75-19

WTZ Jawiszowice

ul. Plebańska 7
32–626 Jawiszowice
Tel. 32 211-06-56

WTZ Oświęcim

ul. Zwycięstwa 135
32–600 Oświęcim
Tel. 33 842-33-33