KRS: 0000028246

Fundacja jest organizacją Pożytku Publicznego

2009-11-02

Blisko 40 zespołów teatralnych z Polski i zagranicy wystąpiło podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych Gaudium 2009. Jednym z zespołów walczących o laury była nasza grupa teatralna „Żółta ciżemka”. Zdobyliśmy wyróżnienie.

Jak co roku impreza odbyła się na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury, które przez kilka dni przeżywało prawdziwe oblężenie. Przez scenę, kulisy i widownię przewinęło się kilkaset osób niepełnosprawnych, rodziców oraz opiekunów. Rywalizacja była zacięta.

Impreza rozgrywała się przez trzy dni. Nasza grupa wystąpiła w trzecim dniu imprezy z przedstawieniem „Uczniowie czarnoksiężnika”. Zaraz po przyjeździe zeszliśmy do garderoby i tam przebraliśmy się w kostiumy. Gorączkowe przygotowania trwały także w kulisach, gdzie rozkładano dekoracje i rekwizyty. Pomagały nam panie: Justyna Matyja, Aneta Gomółka i Anna Kasprzyk oraz kierowca Mariusz Bratek.

Występ przebiegał bardzo sprawnie. Po nim mogliśmy obejrzeć spektakle przygotowane przez inne grupy. Najbardziej podobał nam się występ zespołu Łyszkersi. Pantomima w ich wykonaniu była niezwykle widowiskowa. Zastosowano przy niej różne efekty. Folie, gumy, kije od mioteł, rury.

Pierwszą scenę otwierał obraz, który tworzyły przykryte foliami postaci. Aktorzy leżeli na scenie z przymocowanymi do nadgarstków gumami. Wykonywali ruchy w rytm muzyki. Ten ruch miał wyrażać omotanie i zniewolenie. Kolejny obraz nawiązywał do wyzwolenia. Występujący tańczyli z rurami na rękach. Spektakl robił niesamowite wrażenie. Łyszkersi otrzymali od nas największą liczbę punktów. Byli naszymi faworytami w konkursie o Gaudynkę, czyli nagrodę publiczności.

Wiele radości sprawiło nam obserwowanie konkursu tańca towarzyskiego. W tym roku 30 par tańczyło sambę lub walca wiedeńskiego. Niektórzy robili to z ogromną wprawą. Na koniec przed publicznością zatańczyli sami jurorzy-profesjonalni tancerze. Publiczność była zachwycona. Dodatkową niespodzianką był pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu dzieci.

MIESIĄC PÓŹNIEJ

Ciżemki na Gali Laureatów

Po raz kolejny grupa teatralna „Żółta ciżemka” znalazła się w gronie laureatów Krakowskich Spotkań Artystycznych „Gaudium”.

2 listopada pojechaliśmy do Filharmonii Krakowskiej na Galę wręczenia nagród Gaudium 2009. Słowo „Gaudium” znaczy radość. Prowadzącym imprezę był aktor Krzysztof Bochenek. Uroczystość otworzył prezes stowarzyszenia, który wszedł na scenę i powiedział kilka słów do publiczności. Po powitaniu rozpoczęło się wręczanie nagród za pierwsze, drugie i trzecie miejsca w konkursach tanecznym, plastycznym i teatralnym. Zespołom, które spodobały się sędziom wręczano także wyróżnienia. Wszyscy laureaci wyszli na scenę, by odebrać dyplomy i rzeźby przedstawiające anioły.

My również znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych. Na koniec publiczność mogła zobaczyć najwyżej ocenione spektakle oraz pary najlepiej tańczące walca i sambę. Pierwszym przedstawieniem, które obejrzeliśmy tego dnia było widowisko opowiadające o Powstaniu Warszawskim.

Grażyna Grabowska

Ewa Sawera

WTZ Chełmek

ul. Przemysłowa 2
32-660 Chełmek
Tel. 33 846-14-46

WTZ Przeciszów-Las

ul. Leśna 12
32-641 Przeciszów
Tel. 33 843-75-19

WTZ Jawiszowice

ul. Plebańska 7
32–626 Jawiszowice
Tel. 32 211-06-56

WTZ Oświęcim

ul. Zwycięstwa 135
32–600 Oświęcim
Tel. 33 842-33-33